Niepokojące wiadomości o postępowaniu upadłościowym RMS Titanic Inc. i Premier Exhibitions

Wysiłki, podjęte przez konsorcjum brytyjskich muzeów – National Maritime Museum Greenwich oraz National Museums Northern Ireland – dobiegły końca. 5500 artefaktów wydobytych z Titanica nie wróci do Belfastu. Muzea wycofały się w uczestniczeniu w postepowaniu upadłościowym amerykańskiej instytucji Premier Exhibitions, mającej wyłączne prawo do wydobywania i konserwowania eksponatów po najsłynniejszym statku świata.

Konsorcjum muzeów zdołało zebrać fundusze w wysokości 19 milionów USD aby móc zakupić nierozerwalną kolekcję artefaktów. Kampania mająca na celu zbiórkę środków rozpoczęta została w lipcu, wspierana przez oceanografa dr Roberta Ballarda oraz reżysera filmowego Jamesa Camerona.

Konkurencją dla konsorcjum muzeów w postępowaniu upadłościowym było konsorcjum funduszy inwestycyjnych. Amerykański sąd orzekł, ze potencjalny nabywca musiałby zebrac minimum 21,5 mln USD aby uczestniczyć w aukcji.

Według BBC, jedyna ofertą zakwalifikowaną do dalszego postępowania jest ta od funduszy inwestycyjnych. W piątek, 5 października 2018, minął wyznaczony termin na składanie ofert.

Konsorcjum muzeów uważa, ze wyznaczony przez sąd minimalny limit, powyżej ich oferty miał celowo wykluczyć ich instytucje z możliwości wzięcia udziału w postępowaniu. Pamiętamy, ze intencją muzeów było utrzymanie kolekcji jako nierozerwalnej i jednoczesne zapewnienie dalszej możliwości ich wystawiania dla publiczności. Fundusze inwestycyjne mogą potencjalnie postąpić inaczej i rozdzielić kolekcję na zawsze, bądź sprzedać poszczególne artefakty w celach osiągnięcia zwrotu z inwestycji. Środowisko muzealników, kolekcjonerów, pasjonatów nie kryje swojego wielkiego rozczarowania wynikającego z niekorzystnego biegu sprawy.

Finalizacja procesu sprzedaży kolekcji zostanie potwierdzona przez sąd na Florydzie w październiku 2018.

Przypomnijmy, ze ponad 200 eksponatów, wydobytych z wraku Titanica mogliśmy po raz pierwszy w historii oglądać w Polsce na wystawie „Titanic – Prawdziwa Historia” w Krakowie, od lutego do września 2018 roku. Mieliśmy ogromny zaszczyt współpracować przy tym międzynarodowym przedsięwzięciu.

O dalszych losach sprawy będziemy informować czytelników bloga.

Źródło: BBC, materiały własne.

RSS
Facebook
YOUTUBE