Nasze eksponaty White Star Line w Muzeum Marii Skłodowskiej Curie w Warszawie

W lipcu 2022 roku została otwarta dla publiczności kameralna wystawa w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Ekspozycja, funkcjonująca pod nazwą „Radium Queen”, związana jest z upamiętnieniem stu lat, które minęły od podróży słynnej noblistki, którą odbyła do USA na pokładzie słynnego statku RMS Olympic, udając się za ocean na zaproszenie Prezydenta Stanów Zjednoczonych.

RMS Olympic to najdłużej pływający ze słynnego Olimpijskiego trio, siostrzany statek Titanica i Britannica. Gdy w 1911 roku odbywał swój dziewiczy rejs, uznawano go za największą jednostkę pływającą i jeden z najbardziej luksusowych statków pasażerskich ówczesnego świata. Titanic, budowany równolegle, w wielu aspektach był identyczny względem Olympica. Często te same zdjęcia, wykonane na pokładzie Olympica, służyły jako reklama Titanica.

Cofnijmy się do maja 2022. Wówczas, odebrałem pierwszy telefon od Dyrektora Muzeum. Placówka miała chęć nawiązać z nami współpracę, wypożyczając z naszych zbiorów jeden, symboliczny element zastawy stołowej z serii używanej na Olympicu – czyli filiżankę do kawy. Finalnie, po wielu godzinach rozmów, jakie przeprowadziliśmy w ciągu kolejnych tygodni, pierwotna koncepcja wystawy uległa zmianie. Na wystawie znalazło się ponad pięćdziesiąt unikatowych eksponatów ze statków White Star Line, starannie wyselekcjonowanych z serii używanych na Olympicu jak i bliźniaczym Titanicu.

Przygotowania do otwarcia wystawy „Radium Queen” ruszyły pełną parą w czerwcu. Po licznych wizytach w Warszawie, poznając Muzeum, jego przestrzenie, koncepcję planowanej wystawy – ale także i wszelkie aspekty związane z ekspozycją przedmiotów, które miały się tam znaleźć, udało się doprowadzić proces wypożyczenia do końca.

Czasu na dopięcie wszystkiego na ostatni guzik było niewiele, cały ten proces zakończył się sukcesem i dzięki temu dziś pasjonaci historii White Star Line mogą obejrzeć na publicznej ekspozycji unikatowe przedmioty związane z Olympikiem i Titanikiem po raz pierwszy w Polsce od kilku lat.

W Muzeum znalazły się liczne skarby z naszej kolekcji, takie jak porcelana, sztućce, wiele srebrnych platerów, kilka pocztówek – czy choćby piękna adamaszkowa serweta. Wszystkie te przedmioty, zachowane w niezwykle dobrym stanie, będą możliwe do obejrzenia do końca grudnia 2022. Niektóre z nich były wystawiane na wielkiej, międzynarodowej wystawie „Titanic – the Artifact Exhibition”. Niektóre z nich nie były wystawiane nigdy do tej pory.

W pierwszy lipcowy weekend 2022 roku, odbył się uroczysty wernisaż Wystawy. Otwarcie oznaczało koniec przygotowań, więc można było troszkę odetchnąć z ulgą. Miałem wówczas okazję poznać członków rodziny Marii Skłodowskiej- Curie, jak i inne ciekawe osobistości.

Tu – z panią hanną Karczewską, prawnuczką siostry noblistki, pani Heleny Skłodowskiej-Szalay. Na zaledwie jeden dzień przyleciała specjalnie z USA na otwarcie wystawy.

Tu z kolei w towarzystwie Pana Renaud’a Huynh’a, dyrektora Musée Curie w Paryżu oraz Kim So-hyang, koreańskiej śpiewaczki grającej pierwszą rolę w musicalu o Marii Curie, cieszącym się ogromną popularnością w Korei Południowej. Rzadko zdarza się na wystawie być oprowadzanym przez dyrektora muzeum. Jeszcze rzadziej zdarza się sytuacja odwrotna, czyli samemu oprowadzić dyrektora 😊

Wystawa nabierać będzie jeszcze dodatkowych barw. O szczegółach będę informować na bieżąco na fanpage na fb oraz na Instagramie!

Krzysztof

 

RSS
Facebook
YOUTUBE